Kilka dni temu swoją premierę miała książka „Resovia Boks” autorstwa Marcina oraz Macieja Gancarz, opisująca działalność sekcji bokserskiej Resovii w latach 1935-1939. Niewątpliwie, jest to obowiązkowa pozycja dla każdego kibica Resovii, ale nie tylko, bowiem śmiało sięgnąć po nią może każdy, kto interesuje się boksem lub szeroko rozumianą historią sportu w Polsce.

W książce tej, oprócz archiwalnych źródeł oraz pisemnych relacji, znajdą Państwo wiele fotografii, które oddają klimat tamtych lat. Jeśli jesteś osobą, która chce poznać historię rzeszowskiego sportu, a zwłaszcza naszej Resovii, to z pewnością, jest to pozycja, która Cię zainteresuje i zmobilizuje do dalszego zgłębiania wiedzy na temat naszego klubu. Jeśli historia jest Ci znana, to na pewno z książki tej dowiesz się kliku rzeczy, o których mogłeś wcześniej nie wiedzieć.

„Resovia Boks”, to nie tylko historia rzeszowskiego boksu, to również interesujący opis początków pięściarstwa w Polsce oraz na terenie okręgu lwowskiego. Dzięki tej publikacji mają Państwo możliwość zapoznania się z historią osób, które tworzyły rzeszowski sport, jaki znamy obecnie. Mowa tu przede wszystkim o braciach Janie oraz Józefie Baran-Bilewskich, którzy właśnie w Resovii stawiali swoje pierwsze sportowe kroki. Autorzy bardzo dokładnie przedstawiają obie postacie, opisując również ich poza sportową działalność.

Z książki tej, dowiedzą się Państwo kto był pierwszym prezesem Wojskowo-Cywilnego Towarzystwa Sportowego Resovia, a także znajdą opisy wielu innych postaci, które zapisały się w historii naszego klubu, w tym m.in. Wiktora Emanuela Janoszka, który w czasie służby w Rzeszowie zaangażował się w pracę w WCTS Resovia, gdzie pełnił wiele funkcji – również tych związanych z piłką nożną. Nie zabrakło oczywiście przybliżenia historii samych sportowców reprezentujących Resovię, a tych było naprawę wielu, zwłaszcza po rezygnacji ze współpracy z wojskiem, kiedy to klub zmienił statut i postanowiono wejść w kontakt z dyrekcją Zakładów Cegielskiego. Do Resovii dołączyło wtedy wielu czołowych bokserów z kraju, jak m.in. Stanisław Kaźmierczak.

Oprócz poszczególnych postaci, w książce tej czytelnik znajdzie opisy spotkań bokserskich, jakie toczyli pięściarze Resovii w meczach towarzyskich oraz ligowych. Warto w tym momencie przypomnieć, że boks w tamtym okresie był jednym z najpopularniejszych obok piłki nożnej sportów w Polsce. Świadczyć może o tym fakt, że gazety poświęcały tej dyscyplinie naprawdę wiele stron w swoich gazetach. Interesujące były zwłaszcza rzeszowskie rywalizacje z Bar-Kochbą Rzeszów, które elektryzowały rzeszowską publiczność od lat, tym bardziej, że oba kluby od 1910 roku rywalizowały w meczach piłkarskich. Oczywiście nie mniej ciekawe były pojedynki z drużynami lwowskimi. Bardzo interesująco zapowiadał się sezon 1939/40, który niestety został przerwany przez wybuch II wojny światowej.

To i wiele innych interesujących wiadomości znajdą Państwo w książce „Resovia Boks”, w której autorzy starali się nie powielać informacji z wcześniejszych publikacji na temat Resovii. Jak informują na wstępie, podczas prac nad książką udało im się dotrzeć do wielu rodzin bokserów na całym świecie, a także licznych źródeł archiwalnych oraz relacji pisemnych, w tym do takich, które dotychczas nie były znane na szerszą skalę. Prace nad książką zajęły sporo czasu, ale efekt wynagradza włożony trud. Tym samym, raz jeszcze zachęcamy wszystkich kibiców Resovii do zakupu książki „Resovia Boks” i poznawania historii najstarszego działającego do dziś klubu sportowego w Rzeszowie.

Na koniec jeszcze słówko o stronie technicznej. Ponad sto stron, na wysokiej jakości papierze, który otula twarda okładka z wizerunkiem boksera Resovii. Za wzór posłużyło zdjęcie Władysława Żyradzkiego z 1935 roku, a do rysunku dodana została neonowa czcionka, co finalnie daje ciekawy efekt.

Przypominamy że książkę „Resovia Boks. Działalność sekcji bokserskiej Resovii w latach 1935-1939” mogą Państwo nabyć:

• Bezpośrednio na profilu Facebook „Muzeum Resovii” z odbiorem osobistym lub wysyłką (polecony 8.50, zwykły 6,20)
• W Klubie w pokoju sekcji PN od poniedziałku do piątku w godz. 8-15
• W Barze Malta od poniedziałku do soboty w godz. 17-22
• W Sklepie Kibiców Resovii w środy i piątki w godz. 17-19

Tytuł: „Resovia Boks. Działalność sekcji bokserskiej Resovii w latach 1935-1939”
Stron: 105
Autorzy: Marcin Gancarz, Maciej Gancarz
Recenzent: Prof. dr hab. Stanisław Zaborniak
Projekt okładki: Sławomir Stanio
Obróbka cyfrowa fotografii: Sławomir Stanio
Wydawca: WBX Studio Graficzne, Drukarnia – Wydawnictwo
Skład graficzny, druk: WBX Studio Graficzne
Nakład: 200 egzemplarzy