Czas na koniec wstydu dla Rzeszowa i Podkarpacia – czyli kolejna odsłona postępów na drodze do budowy Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego w Rzeszowie.

Stadion Resovii wizytowany był dziś przez liczną delegację z wicepremierem Piotrem Glińskim na czele, w sprawie dofinansowania dwóch ważnych inwestycji w Rzeszowie. Priorytetem stało się przekazanie dotacji w wysokości 60 mln zł na budowę Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego oraz 12,5 mln złotych na przebudowę basenu przy ul. Matuszczaka.

Zabierając głos wicepremier Piotr Gliński oznajmił, że „wizytujemy piękne miejsce, wspaniały stadion, na którym od lat jest wyczekiwana właśnie ta inwestycja. Wczoraj podpisałem plan inwestycyjny na ten rok w obszarze inwestycji strategicznych dla sportu i na tej liście znalazły się dwie inwestycje rzeszowskie – w tym PCLA. Dofinansowanie pochodzić będzie z Ministerstwa Sportu.

To jest dobra wiadomość, którą warto się podzielić, bo jak widzimy jest to miejsce tętniące sportem. To centrum jeszcze mocniej zgromadzi młodzież z całego Podkarpacia, więc jest to miejsce, w które trzeba inwestować i rozwijać jego infrastrukturę. Sport powszechny dotyczyć powinien wszystkich grup wiekowych. Cieszę się, że jesteśmy w stanie coś takiego w Polsce realizować, choć jest to jedna z bardzo wielu inwestycji. Wiadomo proces realizacji nie kończy się przy biurkach w Warszawie. To są liczne wizyty i pertraktacje zarówno z posłem do Parlamentu Europejskiego Tomaszem Porębą, wojewodą podkarpackim Ewą Leniart, oraz prezesem Resovii Aleksandrem Bentkowskim. Rozmawialiśmy niejednokrotnie na ten temat i zapewne podziękowania należą się gospodarzom regionu, miasta i miejsca, w którym jesteśmy. Na szczęście działki teraz już są, dzięki decyzjom obecnego włodarza miasta. Wiem także że dokumentacja złożona zostanie do końca lipca, co jest absolutnie do zrobienia. Rozpoczynamy tę dużą inwestycję a basen … kończymy”.

W imieniu CWKS RESOVIA Rzeszów S.A. wypowiedział się prezes Adrian Rudawski, który zaznaczał wyjątkowość tego dnia i wydarzenia : „ (…) jestem autentycznie wzruszony, gdyż wykonany został właśnie milowy krok, na który czekaliśmy od wielu lat. Jako prezes piłki nożnej, myśląc o drużynie seniorskiej występującej na zapleczu ekstraklasy, jestem bardzo szczęśliwy, że nasi zawodnicy, trenerzy będą mogli w godnych warunkach trenować i rozgrywać mecze. To właśnie tutaj na naszym obiekcie przy ulicy Wyspiańskiego powstanie piękny stadion i za to chciałbym serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyłożyli do tego starań. Z niecierpliwością wyczekujemy rozpoczęcia prac budowlanych” – dodał Adrian Rudawski.

W dzisiejszym spotkaniu udział wzięli ponadto marszałek województwa Władysław Ortyl,  p.o. prezydenta Marek Bajdak, Janusz Mazur, prezes Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki, poseł Krzysztof Sobolewski, Andrzej Szlachta poseł na Sejm RP oraz Maciej Dziurgot członek zarządu CWKS Resovia.

W najbliższych dniach nastąpi złożenie wniosku o pozwolenie na budowę. Pozwolenie wydaje prezydent miasta. Zakładając, że proces administracyjny nie będzie zakłócany stanie się podstawą dla wydziału inwestycji do przygotowania i ogłoszenia postępowania przetargowego na wykonanie ( zgodnie z projektem, którym dysponuje miasto) centrum. Patrząc więc realnie, momentem startu budowy będzie początek 2022 roku.

Materiał przygotował Paweł Bukała – rzecznik prasowy CWKS RESOVIA Rzeszów S.A.