26 lat. Tyle czasu minęło od ostatniego meczu Resovii na zapleczu ekstraklasy. Wyjazdowym spotkaniem z Puszczą Niepołomice podopieczni Szymona Grabowskiego wracają w szeregi I ligowców, a wszystko to 43 lata od pierwszego w historii meczu Resovii w I lidzie – wtedy II liga. 3 sierpnia 1977 piłkarze Resovii w swoim inauguracyjnym meczu na zapleczu ekstraklasy, zremisowali z GKSem Tychy 1-1. Jak będzie tym razem? Początek meczu w Niepołomicach, w sobotę 29 sierpnia o godzinie 19:00. Sędzią spotkania będzie Mateusz Złotnicki z lubelskiego kolegium sędziowskiego.

Puszcza Niepołomice w poprzednim sezonie I ligi zajęła ósmą pozycję, gromadząc na swoim koncie 48 punkty – bilans 13-9-12, z czego 4-2-11 w meczach domowych. Bilans ten, jest o tyle istotny, iż ukazuje, że stadion przy ulicy Kusocińskiego 2 w Niepołomicach nie należał do najszczęśliwszych dla podopiecznych dobrze znanego w Rzeszowie, Tomasza Tułacza. Bezpośrednie mecze pomiędzy Resovią a Puszczą, to pięć wygranych naszych najbliższych przeciwników, trzy remisy oraz jedna wygrana Resovii.

Skoro jesteśmy już przy szkoleniowcu żółto-biało-zielonych, to warto zauważyć, że Tułacz piastuje swoją funkcję w Niepołomicach od sierpnia 2015 roku, co sprawia, że jest najdłużej pracującym trenerem na szczeblu centralnym w Polsce. Śmiało więc można anonsować to spotkanie, jako starcie trenerów, którzy są w swoich klubach od lat – trener Grabowski w Resovii od czerwca 2017 roku. Warto przy okazji wspomnieć, że Tomasz Tułacz, to autor m.in. awansu piłkarzy Resovii do II ligi w sezonie 2008/09. Co warte podkreślenia, także w kontekście najbliższego meczu oraz sezonu, „Jego” Resovia słynęła z kapitalnie wykonywanych stałych fragmentów, po których nomen omen w ostatnim sezonie drużyna Puszczy Niepołomice zdobyła aż 20 bramek – 56% wszystkich swoich trafień. Będzie to na pewno bardzo groźna broń niepołomiczan nie tylko w najbliższym meczu, ale i w całym sezonie.

W poprzedniej kampanii drużyna naszych najbliższych przeciwników nie należała do najbardziej bramkostrzelnych, a wręcz przeciwnie. Piłkarze „trójkolorowych” strzelili 36 bramek, z czego zaledwie 13 w meczach domowych. Nic zatem dziwnego, że trudno znaleźć zawodników z Niepołomic wśród najlepszych strzelców poprzedniego sezonu Fortuna I Liga. Najwięcej bramek dla Puszczy zdobył Jose Embalo – sześć trafień, ale On jeszcze zimą przeniósł się do Olimpii Grudziądz, w której występował wiosną 2020 roku. Drugie miejsce w statystyce tej wśród zawodników Puszczy zajął Jewhen Radionow, który zdobył pięć bramek.

Z bardziej szczegółowych statystyk dowiadujemy się, że piłkarze z małopolski 15 z 36 bramek zdobyli w pierwszej połowie, a pozostałe 21 w drugiej części gry. Najwięcej, bo 13 bramek piłkarze Puszczy zdobywali między 60 a 75 minutą gry. Jeśli chodzi o gole tracone, to warto zauważyć, że najwięcej bramek Puszcza straciła w ostatnim kwadransie gry – 15, co stanowi 41% wszystkich traconych bramek w poprzednim sezonie. Resovia wielokrotnie udowadniała, że potrafi zaskoczyć przeciwnika w ostatnich minutach meczu – może i tak będzie w najbliższą sobotę?

We wciąż trwającym okienku transferowym, drużynę Puszczy Niepołomice zasilił m.in. Jakub Bartosz, który do Puszczy przyszedł ze Stali Mielec, a także Mateusz Skrzypczak, który został wypożyczony na rok z Lecha Poznań. Graczem, który postara się wzmocnić ofensywę naszych rywali, jest Łukasz Spławski, który w poprzednim sezonie, jako zawodnik Warty Poznań zagrał w 11 spotkaniach Fortuna I Liga i strzelił dwie bramki.

Klub z Niepołomic opuścił natomiast m.in. Maksymilian Sitek, który był wypożyczony do Puszczy z Legii Warszawa – obecnie Sitek związał się z Podbeskidziem Bielsko-Biała. Inny zawodnik, który spędził ostatni sezon na wypożyczeniu w Niepołomicach, to Bartłomiej Eizenchart, który tego lata przeniósł się do GKSu Bełchatów. Z klubem pożegnał się także 21-letni bramkarz Karol Niemczycki, który został graczem Cracovii, doświadczony obrońca Piotr Stawarczyk, który zasilił inny klub z Krakowa, II ligowy Hutnik oraz Jakub Bąk, który dla odmiany został nowym graczem Garbarni Kraków.

W okresie przygotowawczym do nowego sezonu, piłkarze Puszczy Niepołomice rozegrali kilka meczów kontrolnych oraz jedno spotkanie w ramach 1/32 finału Fortuna Puchar Polski, gdzie pokonali Jaguar Gdańsk 4:1. Ponadto zwyciężyli w meczu towarzyskim w Woli Chorzelowskiej 2:1 drużynę Bruk Bet Termalika Nieciecza oraz przegrali w Arłamowie z Piastem Gliwice 2:1.

Jeśli chodzi o naszą drużynę, to latem klub z Wyspiańskiego zasiliło kilku nowych piłkarzy, a są to: Przemysław Brychlik, Cezary Demianiuk, Michał Kuczałek – cała trójka trafiła do Rzeszowa z Olimpii Elbląg. Ponadto do Resovii dołączyli także Jarosław Czernysz, Bartłomiej Kiełbasa oraz Dawid Rogalski, na którego kibice w Rzeszowie z pewnością liczą szczególnie. Do kadry I zespołu z drużyny rezerw dołączyli również Jakub Kałaska oraz Kacper Szymkiewicz. Zespół beniaminka I ligi opuścili natomiast Serhij Krykun, który trafił do Górnika Łęczna, Daniel Świderski, który w najbliższym sezonie zagra w Motorze Lublin oraz Szymon Kaliniec. Przy okazji warto zauważyć, że przed najbliższym sezonem powiększył się sztab szkoleniowy, do którego dołączył Wojciech Surmacz, który został lekarzem – koordynatorem sztabu medycznego naszej drużyny.

Podczas bardzo krótkiego okresu przygotowawczego do sezonu 2020/21, piłkarze trenera Szymona Grabowskiego rozegrali trzy mecze kontrolne – wygrana w Krakowie z Hutnikiem 2:0, wygrana 3:0 w meczu rozegranym w Kolbuszowej, podczas obozu w Chotowej koło Dębicy ze Zniczem Pruszków oraz wygrana na Stadionie Ludowym w Sosnowcu z Zagłębiem Sosnowiec 2:0. Nasza drużyna rozegrała również spotkanie w ramach Pucharu Polski, w którym uległa na własnym boisku zespołowi Piasta Gliwice 0:4.

Miłą niespodziankę zrobiła Telewizja Polsat, która we współpracy z Polskim Związkiem Piłki Nożnej i Pierwszą Ligą Piłkarską wyszła naprzeciw oczekiwaniom kibiców w sprawie transmisji spotkań Fortuna 1 Ligi i już od najbliższej kolejki kibice będą mogli obejrzeć mecze nie transmitowane w Polsat Sport na platformie IPLA.TV. Z każdego takiego stadionu zostanie wyemitowany sygnał z jednej kamery.

W pozostałych meczach 1 kolejki Fortuna I Liga, zagrają:

28 sierpnia (piątek):
GKS 1962 Jastrzębie (Jastrzębie Zdrój) – Arka Gdynia (godz. 17:00)
Odra Opole – ŁKS Łódź (godz. 17:40, Transmisja w Polsacie Sport)

29 sierpnia (sobota):
Radomiak Radom – Widzew Łódź (godz. 12:40, Transmisja w Polsacie Sport)
Miedź Legnica – Sandecja Nowy Sącz (godz. 16:00)
Górnik Łęczna – GKS Bełchatów (godz. 17:00)
GKS Tychy – Stomil Olsztyn (godz. 19:00)
Bruk-Bet Termalica Nieciecza – Zagłębie Sosnowiec (godz. 20:00)

30 sierpnia (niedziela):
Chrobry Głogów – Korona Kielce (godz. 12:40, Transmisja w Polsacie Sport)