W 10. kolejce Fortuna 1 Liga rozegrane zostaną 90. ligowe Derby Rzeszowa, w których piłkarze Resovii zmierzą się ze Stalą Rzeszów. Początek spotkania na Stadionie Miejskim w Rzeszowie, w sobotę o godzinie 20:00. Swoją wejściówkę na mecz posiada już 1547 kibiców jednak osoby bez biletu będą mogły nabyć go jeszcze na trybuną zachodnią od 18:30 do 20:00 w kasie nr 4 od ulicy Hetmańskiej.

Derbowe pojedynki Resovii ze Stalą, to spotkania które elektryzują cały piłkarski Rzeszów. Historia derbowych pojedynków biało-czerwonych z biało-niebieskimi sięga 1945 roku, kiedy to obie drużyny spotkały się po raz pierwszy. W meczu rozegranym na boisku przy ulicy Langiewicza, lepsza okazała się Resovia, która pokonała rywala zza miedzy 6:2. Tak zapoczątkowana została tradycja derbowych spotkań pomiędzy Resovią a Stalą, która trwa do dzisiaj.

W ostatniej kolejce gracze Resovii zremisowali w Rzeszowie z Polonią Warszawa 1:1. Z pewnością zawodnicy oraz kibice naszej drużyny mogli czuć po tym spotkaniu pewien niedosyt, bowiem rzeszowianie stworzyli sobie w tym meczu kilka dogodnych okazji, aby rozstrzygnąć spotkanie na swoją korzyść. Jednym z elementów, nad którym z pewnością muszą pracować podopieczni Mirosława Hajdo, to skuteczność, gdyż nasi zawodnicy zdobyli dotychczas zaledwie sześć bramek w ligowych spotkaniach. Połowę tych trafień zaliczył Maciej Górski, który błysną formą również w ostatnim spotkaniu pucharowym, w którym Resovia pokonała w Chojnicach zespół Chojniczanki 3:2, a dwie bramki w tym spotkaniu zdobył właśnie Górski. Trzecie trafienie, które dało naszej drużynie awans do dalszej rundy Fortuna Pucharu Polski, zaliczył Ibe-Torti Kelechukwu, dla którego była to premierowa bramka w biało-czerwonych barwach.

Stal w minionej kolejce pokonała w Pruszkowie miejscowy Znicz 2:1, a dwie bramki dla gospodarzy sobotniego spotkania zdobył 17-letni Szymon Łyczko, dla którego trafienia w Pruszkowie były bramkami numer trzy oraz cztery w trwającym sezonie. Tym samym Łyczko, to po 9. kolejkach najskuteczniejszy zawodnik drużyny z ulicy Hetmańskiej. Co warte zauważenia, Stal w obecnym sezonie w meczach domowych legitymuje się bilansem 1-0-4, a defensywa biało-niebieskich nie należy do najszczelniejszych, o czym może świadczyć 18 straconych bramek, w tym 7 straconych goli na własnym boisku.

W ligowej tabeli nieznacznie wyżej jest Resovia, która z ośmioma punktami na koncie zajmuje 15. miejsce. Stalowcy z siedmioma oczkami plasują się na 17. pozycji. Nic zatem dziwnego, że sobotnie spotkanie uważane jest za mecz „o sześć punktów”. W poprzednim sezonie obie drużyny podzieliły się kompletem punktów. W pierwszym spotkaniu lepsza okazała się Resovia, która pokonał Stal 4:3, a w rewanżu Stal pokonała nasz zespół 2:1. Jak będzie w najbliższym spotkaniu? Przekonamy się w sobotni wieczór, a wszystkich kibiców Resovii zachęcamy do głośnego wsparcia naszych piłkarzy w 90. Derbach Rzeszowa.

10. kolejka Fortuna 1 Liga
Stal Rzeszów – Resovia
Data: 30 wrzesień 2023 r.
Godzina: 20:00
Stadion: Stadion Miejski w Rzeszowie
Sędzia: Łukasz Szczech (Warszawa)
Na żywo: Polsat Box GoStatscore