W maju 2021 roku minie 109 lat od rozegrania inauguracyjnego meczu na boisku „na Stawisku”, jak określano pierwsze, po Miejskim Ogrodzie miejsce, na którym piłkarze Resovii rozgrywali swoje mecze. Było to ważne wydarzenie nie tylko dla klubu, który chwilę wcześniej wybrał pierwszy oficjalny zarząd oraz przystępował do ZPPN, ale również prężnie rozwijającego się w tym okresie miasta, w którym sport zaczynał odgrywać coraz ważniejszą rolę. Nic zatem dziwnego, że wydarzeniu temu towarzyszyła podniosła atmosfera. Zapraszamy do zapoznania się z historią otwarcia boiska „na Stawisku”.

Ostatnie lata XIX oraz pierwsze lata XX wieku, to dla Rzeszowa wzrost liczby ludności miasta, któremu towarzyszył ożywiony ruch budowlany. Miało to przełożenie na wzrost aktywności społecznej mieszkańców, a dowodem tego były przeróżne nowe  stowarzyszenia, które zaczęły odgrywać istotną rolę w życiu ówczesnych rzeszowian. Wśród uczniów rzeszowskich szkół, coraz bardziej popularna stawała się gra w piłkę nożną, która w szybkim tempie zyskiwała popularność na terenie całej Galicji. W Rzeszowie doprowadziło to finalnie do powstania Koła Sportowego Resovia, co było zwieńczeniem włożonego w pierwszej dekadzie XX wieku wysiłku, który doprowadził do prawnego usankcjonowania struktur klubowych, a niedługo później powstania pierwszego klubowego boiska, którego brak, był jednym z głównych problemów rzeszowskiej młodzieży, a także zawodników KS Resovia w tamtym czasie. Nowe boisko, było priorytetem dla świeżo wybranego zarządu.

Nie oznacza to jednak, że do czasu powstania pierwszego boiska nie rozgrywano żadnych meczów, bowiem miejscem gdzie rzeszowianie grali w football, jak określano grę w piłkę nożną, był Ogród Miejski przy dzisiejszej ulicy Dąbrowskiego. To właśnie tam, we wrześniu 1907 roku doszło do spotkania pomiędzy championami krakowskimi i rzeszowskimi, który uznawany jest za pierwszy oficjalny mecz piłkarski w Rzeszowie. Również w tym ogrodzie, w lipcu 1910 roku doszło do spotkania Resovii z Bar-Kochbą Rzeszów, które zakończyło się wygraną resoviaków aż 6:1 – było to spotkanie, które można uznać za pierwsze derbowe spotkanie na terenie Rzeszowa. Niedługo później rzeszowskie afisze obiegła informacja o spotkaniu Resovii z Czarnymi Lwów, z którego dochód miał zostać przeznaczony na budowę nowego boiska KS Resovia. W finansowaniu budowy nowego miejsca do rozgrywania meczów, znaczącą rolę odegrały także składki członków Koła Sportowego oraz okolicznościowe imprezy, z których dochód przeznaczano na budowę boiska.

I tak, w niecały rok po I Walnym Zgromadzeniu KS Resovia, na którym stwierdzono polski charakter Koła Sportowego oraz wybrano pierwszy formalny zarząd w oparciu o zatwierdzony statut, doszło do otwarcia nowego, pierwszego własnego boiska „na Stawisku” – były to okolice dzisiejszej Hali Podpromie im. Jana Strzelczyka. Było to pierwsze boisko w Rzeszowie przeznaczone do „ćwiczeń sportowych oraz wszelkiego rodzaju gier ruchowych”, które miało sprostać wymaganiom sportowców. Do historycznego wydarzenia doszło w niedzielę 19 maja 1912 roku, a uroczystościom otwarcia nowego boiska towarzyszyła podniosła atmosfera. Harmonogram otwarcia zakładał: przywitanie gości na dworcu kolejowym, pochód z muzyką strażacką na boisko, przemówienia, mecz piłkarski pomiędzy pierwszorzędną drużyną polską ze Lwowa – Pogonią, a drużyną Koła Sportowego – Resovią I, zebranie towarzyskie w cukierni p. Androlettiego. Bilety na otwarcie boiska, były do nabycia w lokalu KS Resovia przy ulicy Podzamcze 1 oraz w sekretariacie Koła przy ulicy Grottgera 74. Spodziewano się, że wydarzenie to przyciągnie sporą liczbę widzów. I tak w rzeczywistości było.

Jak informowała ówczesna rzeszowska prasa – „Zarząd Koła dołożył wszelkich starań, by uroczystość otwarcia boiska „na Stawisku” wypadła pod każdym względem dobrze, co też w zupełności udało się osiągnąć„. Jak napisano w relacji z uroczystości, mimo niepewnej pogody na otwarcie boiska przybyło bardzo wielu rzeszowian – „Zainteresowanie się ruchem sportowym sprowadziło na boisko mimo niepewnej pogody blisko dwutysięczny tłum widzów, w tem przeważnie młodzieży. O godz. 1:45 przy dźwiękach muzyki strażackiej przywitał Wydział Koła Sportowego na dworcu kolejowym gości przybyłych ze Lwowa, poczem udano się w pochodzie z muzyką na czele do cukierni p. Androlettiego, gdzie Koło Sportowe przyjmowało obiadem liczne grono członków klubu „Pogoń”. Po obiedzie ruszono w pochodzie na otwarcie boiska, gdzie profesor Wacek w imieniu „Pogoni” wręczył Kołu Sportowemu piękny artystyczny upominek w postaci figury przedstawiającej footbalistę. Następnie przemówił wiceprezes Koła p. Ślusarz o potrzebie wychowania fizycznego, o korzyściach wpływających z ćwiczeń na wolnem powietrzu, w końcu witając imieniem Koła gości i uczestników, tudzież delegatów stołecznych związków sportowych, rzuceniem piłki na boisko otworzył takowe. Tłumy publiczności, które zaległy podczas przemówienia boisko – rozeszły się, a na dany przez sędziego znak rozpoczęła się gra między Pogonią I walczącą w b.r. o uzyskanie pierwszej klasy, a Resovią I. Match zakończył się 5:1 na korzyść Pogoni (halftime 1:1). Sędziował p. St. Polakiewicz ze Lwowa, sędzia egzaminowany przez austriacki związek footbalowy” – opisywał przebieg uroczystości „Głos Rzeszowski”.

Zgodnie z planem, otarcie nowego rzeszowskiego boiska zakończyło się bankietem w cukierni p. Androlettiego, gdzie podczas wieczornego spotkania przemawiał m.in. Tadeusz Kuchar, który w imieniu Pogoni Lwów życzył Resovii pomyślnego rozwoju oraz wytrwałości, a Koło Sportowe Resovia otrzymało również zaproszenie na otwarcie boiska Pogoni. Uroczysty bankiet przeciągnął się do późnych godzin nocnych, po czym odprowadzono gości na dworzec kolejowy, skąd o godzinie pierwszej w nocy ruszyli w drogę powrotną. Warto również dodać, że w dniu uroczystości Koło Sportowe otrzymało wiele telegramów, w tym m.in. od Ludwika Żeleńskiego, ówczesnego prezesa Związku Polski Piłki Nożnej, protoplasty założonego po odzyskaniu przez Polskę niepodległości – Polskiego Związku Piłki Nożnej, a także Zarządu Towarzystwa Zabaw Ruchowych we Lwowie, klubu Cracovia oraz redaktora „Wędrowca”. Poniżej treść telegramów opublikowanych w „Głosie Rzeszowskim”:

Życzenia z powodu otwarcia boiska – Polski Związek Piłki Nożnej” – sekretarz Boroński, prezes prof. Żeleński.

Życzenia wydatnej pracy i pięknych rezultatów śle w chwili otwarcia boiska Zarząd Tow. Zabaw ruchowych we Lwowie

Życzenia najlepszego rozwoju na nowem boisku” – Cracovia

Nie mogąc osobiście – łącze się myślą z uczestnikami uroczystości i wrażam radość z powstania nowej placówki” – redaktor „Wędrowca”, Kłośnik-Januszowski

Jak się okazało, boisko to, a także prowizoryczne boisko w Ogrodzie Miejskim, służyło Resovii do okresu międzywojennego. Kolejnym obiektem, na który przeniosła się Resovia, był stadion przy ulicy Krakowskiej, który z czasem został rozbudowany, a jego infrastruktura była zdecydowanie lepsza niż na boiskach w Ogrodzie Miejskim oraz „na Stawisku”. Pierwsze mecze na nowym stadionie zostały rozegrane jeszcze w 1920 roku, jednak oficjalnie i uroczyście stadion ten został otwarty w sierpniu 1923 roku, kiedy odbyło się poświęcenie boiska. Z okazji tej uroczystości Resovia gościła Cracovię, w składzie której pojawił się m.in. Józef Kałuża, Leon Sperling oraz Stefan Fryc. Jednak do tego wydarzenia wrócimy w przyszłości…