W tym szczególnym dniu, czyli „Dzień Mamy” przygotowaliśmy dla Was informacje na temat „Matki Resovii” jak została nazwa pani Kazimiera Tondera. Zapraszamy do lektury.

Pani Kazimiera Tondera urodziła się 25.11.1889 r. w Rzeszowie. Była przyrodnią siostrą Stanisława Marcinkiewicza- prezesa Resovii (1919- 1921) i żoną wieloletniego działacza i wiceprezesa Resovii Stefana Tondery. Ukończyła Szkołę Wydziałową Żeńską im. św. Scholastyki w Rzeszowie. Należała do rzeszowskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, stowarzyszenia „Gwiazda” oraz występowała jako aktorka w teatrze „Reduta”.

Zamiłowanie do sportu wyniesione z Sokoła zamieniła, przy współudziale męża, na sportowe wychowanie synów i działalność w Resovii. Nazywano ją „Pierwszą Damą” rzeszowskiego sportu i „Matką Resovii”.

Organizowała życie sportowe w Klubie – m.in. zatrudniała krawcowe do szycia strojów sportowych oraz szewca, który przerabiał wojskowe buty na obuwie piłkarskie. W 1931 r. przez dwa dni , wraz z rodziną, gościła drużynę Garbarni Kraków, która przyjechała na jubileusz 25- lecia Resovii. Była również organizatorem Pucharu Rzeszowa w koszykówce.

Jej zasługi na rzecz rozwoju piłki nożnej w Resovii doceniono w 1934 r., kiedy została odznaczona przez Lwowski Okręgowy Związek Piłki Nożnej odznaką „Zasłużony dla LOZPN”. Po drugiej wojnie światowej była członkiem honorowym zarządu Resovii. W 1955 r. została odznaczona jubileuszową Złotą Odznaką 50-lecia Resovii. Zmarła 23.08.1964 r. w Rzeszowie. Pochowana została w grobowcu rodzinnym na cmentarzu Pobitno. Jej grób co roku odwiedzają kibice Resovii skupieni wokół projektu „Resoviacy Pamiętają”.

Przy okazji dla wszystkich biało-czerwonych mam składamy najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta!

Materiał: Muzuem Resovii