29. kolejka Fortuna 1 Liga, była bardzo udana dla piłkarzy Apklan Resovii, którzy w meczu z Widzewem Łódź sięgnęli po bardzo cenne trzy punkty. Ważne zwycięstwa odnieśli też piłkarze GKS-u Tychy, Miedzi Legnica oraz Arki Gdynia. Zapraszamy na podsumowanie minionej kolejki na pierwszoligowych boiskach.

Ligowe granie rozpoczęło się w piątek, kiedy to Odra Opole gościła na własnym stadionie Puszczę Niepołomice. W meczu tym komplet punktów zdobyli gospodarze, dla których jedyną bramkę w meczu, w 80 minucie zdobył Piotr Żemło. W drugim spotkaniu Zagłębie Sosnowiec przegrało na Stadionie Ludowym z Radomiakiem Radom. Kluczowa dla losów spotkania okazała się 47 minuta, kiedy to…samobójczą bramkę na wagę trzech punktów dla radomian zdobył Piotr Polczak. W najciekawszym piątkowym spotkaniu GKS Tychy pokonał Górnik Łęczna, dla którego było to szóste spotkanie z rzędu bez zwycięstwa. Bramki w tym meczu strzelali Jakub Piątek – dwie oraz Szymon Lewicki dla GKS-u i Oskar Paprzycki…dla Górnika Łęczna – samobójcze trafienie.

W sobotę, jako pierwsi na boisko wybiegli zawodnicy w Bełchatowie, gdzie walczący o utrzymanie GKS podejmował Arkę Gdynia. Mecz ten, pomimo bezbramkowego remisu do przerwy, zakończył się pewną wygraną gości z Gdyni, dla których bramki strzelali Waldemar Gancarczyk – bramka samobójcza, Maciej Rosołek oraz Juliusz Letniowski. Warto zauważyć, że bełchatowianie kończyli mecz w dziesiątkę, po tym jak czerwoną kartką w 75 minucie ukarany został Mateusz Bartków. W następnym spotkaniu Sandecja Nowy Sącz pokonała Koronę Kielce, zaliczając tym samym 17 spotkanie z rzędu bez porażki. Fantastyczna seria podopiecznych Dariusza Dudka trwa, a dwie bramki dla Sączersów w tym meczu strzelił Michał Walski. Honorowe trafienie dla kielczan zaliczył Jakub Łukowski. Stomil Olsztyn przegrał na własnym stadionie z Chrobrym Głogów, a dubletem dla głogowian w tym meczu popisał się Mikołaj Lebedyński. Jedyną bramkę dla gospodarzy, w 76 minucie meczu z rzutu karnego zdobył Adrian Szczutowski. W ostatnim sobotnim spotkaniu Bruk-Bet Termalica przegrała na swoim boisku z walczącą o baraże Miedzią Legnica. Bramki na wagę trzech „oczek” dla Miedzianki zdobyli Michał Bednarski oraz Joan Roman.

W niedzielę odbyły się dwa spotkania. W pierwszym Apklan Resovia podejmowała Widzew Łódź, a w drugim ŁKS Łódź rywalizował z GKS-em Jastrzębie. W pierwszym meczu lepsza okazała się Resovia, która dzięki trafieniom Maksymiliana Hebla oraz Przemysława Zdybowicza sięgnęła po bardzo ważne trzy punkty – na listę strzelców mógł wpisać się również Jakub Wróbel, ale napastnik rzeszowian nie wykorzystał rzutu karnego. Po tym spotkaniu nasza przewaga nad ostatnią drużyną w tabeli, to osiem punktów. W drugim meczu, który jednocześnie kończył 29. kolejkę na pierwszoligowych boiskach padł remis, ale samo spotkanie miało bardzo interesujący przebieg. Gospodarze wyszli na prowadzenie po trafieniu Antonio Domingueza z rzutu karnego w 12 minucie spotkania, a chwilę później czerwoną kartką ukarany został zawodnik gości, Michał Bojdys. Wydawało się, że nic nie stanie na przeszkodzie, aby ŁKS zdobył w tym meczu trzy punkty, tym bardziej, ze w 85 minucie grający w osłabieniu GKS nie wykorzystał rzutu karnego – pudło Daniela Rumina. Ten sam zawodnik dostał w doliczonym czasie gry drugą szansę z jedenastego metra, której tym razem nie zmarnował, zapewniając cenny punkt drużynie z Jastrzębia – Zdroju.

Wyniki 29. kolejki Fortuna 1 Liga:

Apklan Resovia – Widzew Łódź 2:0
Odra Opole – Puszcza Niepołomice 1:0
Zagłębie Sosnowiec – Radomiak Radom 0:1
GKS Tychy – Górnik Łęczna 3:1
GKS Bełchatów – Arka Gdynia 0:3
Sandecja Nowy Sącz – Korona Kielce 2:1
Stomil Olsztyn – Chrobry Głogów 1:2
Bruk – Bet Termalica Nieciecza – Miedź Legnica 0:2
ŁKS Łódź – GKS Jastrzębie 1:1

Najlepsi strzelcy Fortuna 1 Liga po 29. kolejce (TOP5):

1. Roman Gergel (Bruk-Bet Termalica Nieciecza) – 18 bramek
2. Kamil Zapolnik (Miedź Legnica) – 11 bramek
3. Karol Angielski (Radomiak Radom) – 10 bramek
Antonio Domínguez (ŁKS Łódź)
Juliusz Letniowski (Arka Gdynia)
Pirulo (ŁKS Łódź)
Daniel Rumin (GKS Jastrzębie)
4. Joan Román (Miedź Legnica) – 9 bramek
Paweł Wojciechowski (Górnik Łęczna)
5. Mikołaj Lebedyński (Chrobry Głogów) – 8 bramek
Bartosz Śpiączka (Górnik Łęczna)

Klasyfikacja strzelców w drużynie Apklan Resovii po 29. kolejce:

1. Jakub Wróbel – 3 bramki
Bartosz Jaroch
Dawid Kubowicz
Radosław Adamski
Maksymilian Hebel
2. Michał Kuczałek – 1 bramka
Grzegorz Płatek
Kamil Radulj
Kamil Słaby
Przemysław Zdybowicz
Karol Twardowski
Bartłomiej Wasiluk
Sebastian Zalepa