W 28. kolejce Fortuna 1 Lig cenne zwycięstwa odniosły drużyny GKS-u Bełchatów, GKS-u Jastrzębie oraz GKS-u Tychy. Emocji nie zabrakło również w Łęcznej, gdzie w spotkaniu Górnika z Bruk-Bet Termalica Nieciecza padło aż sześć bramek. Zapraszamy na podsumowanie minionej kolejki na pierwszoligowych boiskach.

Ligowe granie rozpoczęło się w Łodzi, gdzie Widzew podejmował Miedź Legnica. Spotkanie zakończyło się bezbramkowym remisem, który oznacza, że obie drużyny w ostatnich pięciu meczach mogą pochwalić się podobnym bilansem – jedna wygrana, trzy remisy oraz jedna porażka. Gospodarze, z którymi nasza drużyna zagra w następnej kolejce, najbliżej zdobycia gola byli w 80 minucie, kiedy to Marcin Robak trafił w poprzeczkę bramki Miedzianki. W drugim meczu inaugurującym 28. kolejkę, Chrobry Głogów pokonał niespodziewanie ŁKS Łódź, a zwycięską bramkę dla głogowian zdobył Mikołaj Lebedyński. Wcześniej, jeszcze w pierwszej połowie Mateusz Machaj z Chrobrego nie wykorzystał rzutu karnego. W następnym meczu Zagłębie Sosnowiec przegrało w Kielcach z Koroną, a jedyną bramkę w tym spotkaniu zdobył Jakub Łukowski.

W niedzielę, jako pierwsi na boisko wybiegli piłkarze Apklan Resovii oraz GKS-u Bełchatów. Lepsi w tym meczu okazali się goście z Bełchatowa, którzy co prawda w statystykach wypadli gorzej od naszej drużyny, ale w najważniejszej ze statystyk, byli już lepsi. Bramki dla bełchatowian w meczu tym strzelali Mateusz Bartków, Dawid Flaszka oraz Oliver Podhorin, który zaliczył samobójcze trafienie. Wcześniej jedyną bramkę dla rzeszowian, już w szóstej minucie spotkania zdobył Radosław Adamski. W następnym meczu GKS Jastrzębie pewnie pokonał na własnym stadionie Odrę Opole, a strzelcami bramek dla jastrzębian okazali się Aleksander Komor, Dominik Kulawiak oraz Daniel Rumin. W kolejnym meczu Górnik Łęczna rywalizował z Bruk-Bet Termalicą Nieciecza. Mecz ten dostarczył wielu emocji, a kibice w Łęcznej obejrzeli aż sześć bramek – po trzy na każdą z drużyn. Bramki dla gospodarzy strzelali Paweł Wojciechowski – dwie oraz Przemysław Banaszak, a dla gości Paweł Baranowski – bramka samobójcza oraz Artem Putiwcew i Bartosz Śpiączka. Warto zauważyć, że Górnik kończył mecz w dziesiątkę, po tym jak w drugiej połowie czerwoną kartką ukarany został Maciej Gostomski.

W kolejnym meczu Puszcza Niepołomice przegrała na własnym stadionie z GKS-em Tychy, a jedyną bramkę na wagę trzech punktów dla gości z Tych, w 37 minucie zdobył Maciej Mańka. W ostatnim meczu, jaki został rozegrany podczas tego weekendu, Radomiak Radom pokonał Stomil Olsztyn, a gola dającego komplet punktów drużynie z Radomia, w 20 minucie spotkania z rzutu karnego zdobył Meik Karwot. Ten sam zawodnik kilkanaście minut później mógł podwyższyć wynik meczu, jednak tym razem Niemiec nie wykorzystał rzutu karnego dla radomian. Stomil kończył mecz w osłabieniu, bowiem w 77 minucie czerwoną kartką ukarany został Damian Byrtek. Mecz Arka Gdynia – Sandecja Nowy Sącz został przełożony na 19 maja z powodu występu Arki w finale Fortuna Pucharu Polski.

Wyniki 28. kolejki Fortuna 1 Liga:

Apklan Resovia – GKS Bełchatów 1:3
Widzew Łódź – Miedź Legnica 0:0
Chrobry Głogów – ŁKS Łódź 1:0
Korona Kielce – Zagłębie Sosnowiec 1:0
GKS Jastrzębie – Odra Opole 3:0
Górnik Łęcza – Bruk-Bet Termalica Nieciecza 3:3
Puszcza Niepołomice – GKS Tychy 0:1
Radomiak Radom – Stomil Olsztyn 1:0

19 maja (środa):
17:40 Arka Gdynia – Sandecja Nowy Sącz

Najlepsi strzelcy Fortuna 1 Liga po 28. kolejce (TOP5):

1. Roman Gergel (Bruk-Bet Termalica Nieciecza) – 17 bramek
2. Kamil Zapolnik (Miedź Legnica) – 11 bramek
3. Karol Angielski (Radomiak Radom) – 10 bramek
Pirulo (ŁKS Łódź)
4. Antonio Domínguez (ŁKS Łódź) – 9 bramek
Juliusz Letniowski (Arka Gdynia)
Paweł Wojciechowski (Górnik Łęczna)
5. Daniel Rumin (GKS Jastrzębie) – 8 bramek
Bartosz Śpiączka (Górnik Łęczna)

Klasyfikacja strzelców w drużynie Apklan Resovii po 28. kolejce:

1. Jakub Wróbel – 3 bramki
Bartosz Jaroch
Dawid Kubowicz
Radosław Adamski
2. Maksymilian Hebel – 2 bramki
3. Michał Kuczałek– 1 bramka
Grzegorz Płatek
Kamil Radulj
Kamil Słaby
Karol Twardowski
Bartłomiej Wasiluk
Sebastian Zalepa