W 19. Kolejce Fortuna 1 Liga padło 29 bramek, z czego najwięcej w Łodzi, Niecieczy, Tychach oraz Niepołomicach, gdzie strzelono po cztery bramki. Zapraszamy na podsumowanie minionej kolejki na pierwszoligowych boiskach.

Jako pierwsi w 19. kolejce na boisko wybiegli piłkarze w Opolu, gdzie Odra podejmowała Stomil Olsztyn. Lepsi w meczu tym okazali się goście z Olsztyna, którzy pokonali opolan 1:2. Bramki dla gości z województwa warmińsko-mazurskiego strzelali Jurich Carolina oraz Adrian Szczutowski. Honorowe trafienie dla Odry zdobył Adam Żak. Obie drużyny kończyły mecz w dziesiątkę, bowiem czerwonymi kartkami ukarani zostali Piotr Żemło z Odry oraz Mateusz Skrzypczak z Stomilu. W drugim piątkowym meczu nasz najbliższy przeciwnik, a więc Miedź Legnica pokonała na własnym stadionie GKS Bełchatów aż 3:0. Bramki dla Miedzianki w meczu tym zdobywali Patryk Makuch, Joan Roman oraz Adrian Purzycki z rzutu karnego. W ostatnim piątkowym meczu Termalica Bruk-Bet Nieciecza zremisowała z Sandecją Nowy Sącz 2:2, ratując remis w ostatnich minutach meczu. Podobnie jak w poprzedniej kolejce, tak i w tej, bohaterem popularnych Słoni został Mateusz Grzybek, który bramkę na wagę remisu zdobył w samej końcówce spotkania. Dla Sandecji remis ten oznacza, że pozostają bez porażki od ośmiu spotkań.

W sobotę na pierwszy plan wysunęły się Derby Łodzi, w których ŁKS zremisował na własnym stadionie z Widzewem 2:2. Spotkanie lepiej rozpoczęło się dla gości, którzy po 28 minutach meczu, po bramkach Krystiana Nowaka oraz Michaela Ameyaw’a prowadzili 0:2. Piłkarze Łódzkiego Klubu Sportowego do odrabiania start przystąpili w drugiej połowie. Najpierw bramkarza Widzewa pokonał Pirulo, a na pięć minut przed końcem regulaminowego czasu gry do wyrównania doprowadził Ricardinho, którzy popisał się fenomenalnym strzałem z przewrotki. Dzień po meczu, w niedzielę ogłoszono, że trenerem ŁKSu przestał być Wojciech Stawowy, a umowa została rozwiązana za porozumieniem stron. Jednocześnie poinformowano, że nowym szkoleniowcem łodzian został Ireneusz Mamrot. W następnym spotkaniu nasza drużyna przegrała na własnym stadionie z Górnikiem Łęczna 0:2. Bramki dla podopiecznych Kamila Kieresia zdobywali Serhij Krykun oraz Aleksander Jagiełło. Co warte zauważenia, było to już 11 ligowe spotkanie na 19 rozegranych, w którym piłkarze Resovii nie strzelili bramki. W trzecim sobotnim meczu GKS Jastrzębie pokonał na własnym stadionie Koronę Kielce 2:0. Bramki dla gospodarzy zdobywali Daniel Rumin oraz Daniel Szczepan. Tym samym kielczanie pozostają bez wygranego spotkania w lidzie od 28 listopada 2020 roku. Do niespodzianki doszło w Radomiu, gdzie faworyzowany Radomiak przegrał z Chrobrym Głogów, który dodatkowo mecz kończył w dziesiątkę, po tym jak czerwoną kartką ukarany został Dominik Piła. Wcześniej bramki dla głogowian zdobywali Robert Mandrysz oraz Dominik Dziąbek. Honorowe trafienie dla radomian zaliczył Karol Angielski, dla którego było to drugie ligowe spotkanie z rzędu na wiosnę, w którym trafiał do bramki przeciwnika.

W niedzielę rozegrano dwa spotkania. W pierwszym GKS Tychy pokonał na własnym stadionie Zagłębie Sosnowiec 3:1. Samo spotkanie rozpoczęło się lepiej dla gości z Sosnowca, którzy już w 10 minucie spotkania, dzięki bramce Szymona Pawłowskiego wyszli na prowadzenie, którego jednak nie udało się utrzymać do końca meczu. Jeszcze przed przerwą wyrównał Bartosz Biel, a w drugiej części spotkania kolejne bramki dla tyszan dołożyli Bartosz Szeliga oraz Damian Nowak. Tym samym GKS umocnił się w czołowej szóstce ligowej tabeli, a Zagłębie wraz z Resovią zamykają bez zmian ligową tabelę. W drugim niedzielnym, a zarazem ostatnim spotkaniu tej kolejki Puszcza Niepołomica gościła na własnym stadionie Arkę Gdynia. W meczu tym lepsi okazali się podopieczni Tomasza Tułacza, którzy rozbili Arkę aż 4:0, strzelając wszystkie bramki w drugiej połowie spotkania. Na listę strzelców wpisali się Szymon Kobusiński, który dwukrotnie pokonał bramkarza Arki, a także Marcin Stefanik oraz Haris Memić, który strzelił bramkę samobójczą.

Wyniki 19. kolejki Fortuna 1 Liga:

Apklan Resovia – Górnik Łęczna 0:2
Odra Opole – Stomil Olsztyn 1:2
Miedź Legnica – GKS Bełchatów 3:0
Bruk-Bet Termalica Nieciecza – Sandecja Nowy Sącz 2:2
ŁKS Łódź – Widzew Łódź 2:2
GKS Jastrzębie – Korona Kielce 2:0
Radomiak Radom – Chrobry Głogów 1:2
GKS Tychy – Zagłębie Sosnowiec 3:1
Puszcza Niepołomice – Arka Gdynia 4:0

Najlepsi strzelcy Fortuna 1 Liga po 19 kolejce (TOP5):

1. Roman Gergel (Bruk-Bet Termalica Nieciecza) – 14 bramek
2. Kamil Zapolnik (Miedź Legnica) – 11 bramek
3. Juliusz Letniowski (Arka Gdynia) – 9 bramek
Pirulo (ŁKS Łódź)
4. Karol Angielski (Radomiak Radom) – 8 bramek
5. Antonio Domínguez (ŁKS Łódź) – 7 bramek
Łukasz Sekulski (ŁKS Łódź)
Paweł Wojciechowski (Górnik Łęczna)
Maksymilian Banaszewski (Chrobry Głogów)
Joan Roman (Miedź Legnica)
Daniel Rumin (GKS Jastrzębie)

Klasyfikacja strzelców w drużynie Apklan Resovii po 19 kolejce:

1. Radosław Adamski – 2 bramki
2. Maksymilian Hebel – 1 bramka
Dawid Kubowicz
Michał Kuczałek
Grzegorz Płatek
Kamil Radulj
Kamil Słaby
Karol Twardowski
Bartłomiej Wasiluk
Jakub Wróbel
Sebastian Zalepa