No to gramy… W zaległym meczu dziewiątej kolejki Fortuna 1 Liga, piłkarze Apklan Resovii zmierzą się w Sosnowcu z miejscowym Zagłębiem. Będzie to spotkanie dwóch drużyn z dolnych rejonów ligowej tabeli. Początek spotkania na Stadionie Ludowym w środę o godzinie 15:00. Transmisja na żywo dostępna będzie na stronie internetowej oraz w aplikacji mobilnej IPLA.

Pierwotnie spotkanie to miało odbyć się 17 października, jednak w wyniku pozytywnych testów na obecność COVID-19 u piłkarzy Zagłębia Sosnowiec mecz ten został odwołany. W związku z przełożeniem meczu ligowego, sztab szkoleniowy postanowił rozegrać sparing z drugoligową Garbarnią Kraków, który zakończył się wygraną naszej drużyny 2:0. Bramki dla biało-czerwonych zdobyli Michał Kuczałek oraz Dawid Rogalski. W następnej kolejce, zawodnicy Resovii mieli zagrać z Sandecją Nowy Sącz, jednak tym razem w związku ze stwierdzeniem pozytywnych testów na obecność COVID-19 w naszej drużynie, decyzją Departamentu Rozgrywek Krajowych PZPN  mecz ten został odwołany. Tym samym środowy mecz, będzie pierwszym ligowym spotkaniem od 10 października, kiedy to zremisowaliśmy w Olsztynie ze Stomilem 1:1. Podobnie sprawa wygląda w zespole naszych rywali, którzy również ostatni raz o ligowe punkty rywalizowali 10 października.

Po spadku z ekstraklasy, klub z Sosnowca przeżył w poprzednim sezonie zderzenie z pierwszoligową rzeczywistością i do ostatnich kolejek walczył o utrzymanie na zapleczu najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. To się ostatecznie udało, a nowy sezon zawodnicy trenera Krzysztofa Dębka rozpoczęli od dwóch wygranych, jednego remisu oraz pięciu porażek. Wszystko to sprawia, że nasi najbliżsi rywale zajmują aktualnie czternastą pozycję z siedmioma punktami na koncie – trzy punkty przewagi nad naszym zespołem. W ostatniej kolejce Zagłębie przegrało w Bełchatowie z miejscowym GKSem 1:0, a gościom z Sosnowca nie pomógł nawet fakt, że gospodarze kończyli mecz w dziesiątkę, po tym jak czerwoną kartką ukarany został Szymon Łapiński z GKSu. Co prawda sosnowiczanie oddali w tym meczu więcej celnych strzałów, ale nie pierwszy raz w tym sezonie, nie miało to przełożenia na końcowy wynik.

Dla Resovii ósma kolejka, to kolejna pechowa strata punktów. Po przegranej w kontrowersyjnych okolicznościach w Łodzi z ŁKSem, w ostatniej kolejce podopieczni Szymona Grabowskiego zremisowali w Olsztynie z miejscowym Stomilem 1:1, tracąc bramkę w ostatnich sekundach meczu. Strzelcem gola na wagę remisu dla olsztynian okazał się sprowadzony niedługo przed meczem do drużyny z województwa warmińsko-mazurskiego Grzegorz Kuświk – w sytuacji tej nie najlepiej ustawieni byli zawodnicy Resovii, którzy pozwolili doświadczonemu napastnikowi na precyzyjne uderzenie, z którym Marceli Zapytowski nie miał większych szans. Wcześniej, w końcówce pierwszej połowy bramkę dla rzeszowian zdobył Bartłomiej Wasiluk, który mocnym strzałem z dystansu zaskoczył bramkarza Stomilu – była to kolejna bramka w tym sezonie, która padła po strzale zza pola karnego rywala.

I choć strata punktów w takich okolicznościach z pewnością była bolesna, to warto zaznaczyć, że były to pierwsze punkty zdobyte przez nasz zespół od czasu inauguracji pierwszoligowych rozgrywek, kiedy to pokonaliśmy Puszczę Niepołomice. Rzeszowianie zajmują aktualnie szesnastą pozycję w ligowej tabeli z trzema punktami przewagi nad przedostatnim GKSem Jastrzębie oraz ostatnią Sandecją. Wszytko to sprawia, że najbardziej oczekiwanym rezultatem w meczu z Zagłębiem będzie zwycięstwo, które może pozwolić odskoczyć nad goniącym nasz zespół przeciwnikami.

Obie drużyny nie miały okazji rywalizować w ostatnich latach w bezpośrednich spotkaniach o punkty. W okresie przygotowawczym do trwającego sezonu doszło do meczu towarzyskiego, w którym Resovia pokonała Zagłębie 2:0, a obie bramki w meczu tym zdobył Kacper Szymkiewicz. Spotkanie, podobnie jak najbliższy mecz zostało rozegrane w Sosnowcu.

Wyniki pozostałych spotkań 9 kolejki Fortuna I Ligi:

Górnik Łęczna – Widzew Łódź 0:0
Miedź Legnica – Puszcza Niepołomice 1:1
Bruk-Bet Termalica – GKS Jastrzębie 2:0
GKS Tychy – Chrobry Głogów 4:0
Odra Opole – Radomia Radom 1:1
Stomil Olsztyn – Arka Gdynia 1:1
Sandecja Nowy Sącz – GKS Bełchatów 0:0

11 listopada (środa):

ŁKS Łódź – Korona Kielce