Niedługo kibice Resovii mogli świętować awans do Fortuna I Liga, a piłkarze odpocząć od ligowych oraz pucharowych zmagań. Już w najbliższą sobotę, meczem w ramach 1/32 Fortuna Pucharu Polski piłkarze Apklan Resovii zainaugurują sezon 2020/21. Przeciwnikiem podopiecznych Szymona Grabowskiego będzie trzecia drużyna PKO Ekstraklasa w sezonie 2019/20 – Piast Gliwice.

Sędzią meczu, będzie pochodzący z Podkarpacia arbiter z wieloletnim doświadczeniem – Mariusz Złotek. Początek spotkania na stadionie przy ulicy Wyspiańskiego 22 w Rzeszowie, w sobotę 15 sierpnia o godzinie 16:30. Transmisję na żywo z tego spotkania przeprowadzi Polsat Sport. Początek relacji od 16:20. Co ciekawe pierwszy raz w historii  na stadionie Resovii sędziemu głównemu pomagał będzie system VAR, nad którym czuwał będzie Paweł Pskit.

Piłkarze prowadzeni od września 2017 roku przez Waldemara Fornalika, w zakończonym sezonie piłkarskiej ekstraklasy zajęli trzecie miejsce, przegrywając rywalizację o tytuł Mistrza Polski, jednie z Legią Warszawa oraz Lechem Poznań. Gracze z Górnego Śląska zdobyli 61 punktów, na które złożyło się osiemnaście wygranych, siedem zremisowanych oraz dwanaście przegranych spotkań. Dzięki osiągniętej pozycji, już 27 sierpnia nasi najbliżsi rywale zagrają w I rundzie eliminacji do Ligi Europy, gdzie przeciwnikiem Piasta będzie Dinamo Mińsk.

Najlepszym strzelcem w sezonie 2019/20 w drużynie z Gliwic okazał się Hiszpan Jorge Felix, który w minionym sezonie rozegrał 33 spotkania i zdobył 16 bramek w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce. Dorobek ten pozwolił 29-letniemu piłkarzowi na „zgarnięcie” nagrody dla najlepszego piłkarza w lidze w sezonie 2019/20. Hiszpański pomocnik był również członkiem zespołu, który w sezonie 2018/19 sięgnął z Piastem Gliwice po tytuł Mistrza Polski. Na szczęście dla naszych piłkarzy Felix początkiem sierpnia przeniósł się z Gliwic do tureckiego Sivassporu, gdzie podpisał dwuletni kontrakt.

Innym zawodnikiem, na którego będą już musieli zwrócić uwagę nasi obrońcy, jest 26-letni Piotr Parzyszek. Urodzony w Toruniu napastnik zdobył w poprzednim sezonie dla Piasta 13 bramek, z czego 12 w rozgrywkach Ekstraklasy, a jedno trafienie przypada na mecz I rundy eliminacji do Ligi Mistrzów, w którym Piast Gliwice podejmował BATE Borysów. Co ciekawe Parzyszek, to obok Jarosława Niezgody z Legii Warszawa najbardziej bramkostrzelny Polak w Ekstraklasie w sezonie 2019/20.

W bramce gliwickiego klubu najwięcej występów zaliczył Frantisek Plach, ale nie może to dziwić, skoro Słowak w poprzednim sezonie zanotował najwięcej „czystych kont” w całej lidze – 15 takich występów. Tym samym wyprzedził w tej statystyce Dante Stipica z Pogoni Szczecin oraz Mickey van der Harta z Lecha Poznań. Warto jednak zwrócić uwagę, że w meczach Pucharu Polski, w bramce naszych gości bronił Jakub Szmatuła.

W letnim okienku transferowym (jak dotychczas) do drużyny z Gliwic dołączył m.in. Javier Ajenjo Hyjek, który jest byłym reprezentantem Polski U-18 i U-19, a ostatnio U-21. Ponadto niebiesko-czerwonych zasilił także Patryk Lipski, który do Piasta przyszedł z Lechii Gdańsk oraz Michał Żyro, który wiosną tego roku grał w Stali Mielec.

Piłkarze Piasta Gliwice mają za sobą obóz w Arłamowie, z którego zadowolony był szkoleniowiec naszych rywali – Było to bardzo udane zgrupowanie. Po raz kolejny Hotel Arłamów potwierdził, że jest tutaj na najwyższym poziomie pod każdym względem. Bez ograniczeń mogliśmy korzystać ze świetnie przygotowanych obiektów. Na koniec obozu, po ciężkiej pracy zagraliśmy mecz kontrolny z drużyną, która otarła się o baraże w 1. lidze. Nie było to łatwe spotkanie, ponieważ rywale byli dobrze zorganizowani. Jesteśmy zadowoleni, że wygraliśmy, bo każde zwycięstwo buduje i scala zespół. Szczególnie, że jesteśmy w okresie zmian. Dlatego też ten sparing można zapisać na plus – tak pobyt w Bieszczadach podsumował na oficjalnej stronie klubu z Gliwic Waldemar Fornalik.

Trener Fornalik dodał również, że mecze pucharowe nie należą do najłatwiejszych, ale do stolicy województwa Podkarpackiego jego drużyna jedzie z jasnym celem, jakim jest awans do kolejnej rundy – Mecze pucharowe to nie są łatwe tematy. Wszyscy pamiętamy nasze spotkanie w Skierniewicach, gdzie wygraliśmy dopiero po dogrywce… Ale wiadomo – do Rzeszowa jedziemy po to, aby awansować dalej – mówi przed meczem z Resovią szkoleniowiec Piasta, który spotkaniem z naszą drużyną rozpocznie walkę na kilku „frontach”.

Nasza drużyna, która jak dobrze wiemy wywalczyła w poprzednim sezonie awans na boiska zaplecza ekstraklasy, w letnim okienku transferowym wzmocniła się graczami Olimpii Elbląg, a są to Michał Kuczałek, Cezary Demianiuk oraz Przemysław Brychlik. Ponadto w tygodniu poprzedzającym mecz z Piastem Gliwice do rzeszowskiej drużyny na zasadzie transferu definitywnego dołączył Jarosław Czernysz, który w poprzednim sezonie reprezentował barwy Polonii Bytom oraz Odry Opole. Najnowszymi transferami, są pozyskanie 23-letniego napastnika, który w ostatnim sezonie grał dla GKSu Katowice, a więc Dawida Rogalskiego oraz młodzieżowca Bartłomieja Kiełbasy ze Stali Mielec.

Drużynę świeżego beniaminka Fortuna I Liga opuścili natomiast Daniel Świderski, a także Serhii Krykun. Pierwszy z nich przeniósł się do lubelskiego Motoru, a drugi zasilił szeregi innego z beniaminków I ligi, Górnika Łęczna. Naszą drużynę opuścił także Szymon Kaliniec, który wraz z końcem poprzedniego sezonu stał się wolnym zawodnikiem.

Najwięcej bramek dla naszego zespołu w poprzednim sezonie, zdobył wspomniany wcześniej Świderski – 9 trafień. Tyle samo bramek zanotował Maksymilian Hebel, jednak sześć z nich przypada na okres gry w Gryfie Wejherowo, a pozostałe trzy na czas spędzony w Resovii. Za ich plecami w klasyfikacji strzelców z siedmioma bramkami uplasował się Kamil Radulj.

Warto przy okazji zaznaczyć, że 6 trafień dla Olimpii Elbląg zaliczył Kuczałek, a Demianiuk oraz Brychlik po cztery, z czego ostatni z nich dołożył jeszcze jedno trafienie w pucharowym meczu z ROW 1964 Rybnik. Czernysz natomiast w 13 meczach dla I ligowej Odry zdobył dwie bramki. Rogalski z kolei strzelił dziesięć bramek w ligowych meczach dla „GieKSy”, z czego dwie w spotkaniach z Resovią.

Obie drużyny rywalizowały w poprzedniej edycji Totolotek Puchar Polski, w której Resovia doszła do 1/16 Finału, gdzie musiała uznać wyższość Lecha Poznań. Piast natomiast zatrzymał się dopiero na 1/4 , gdzie lepsi okazali się piłkarze Lechii Gdańsk, a więc późniejsi finaliści tej edycji pucharowych zmagań. Totolotek Puchar Polski w sezonie 2019/20 zdobyła Cracovia.